منتظر بمانید ...

مقالات بازاریابی

عشق و علاقه به کار

عشق و علاقه به کار

عشق و علاقه به کار یکی از مهمترین معیارهای انتخاب شغل مان محسوب می‌شود، عشق و علاقه به کار باعث احساس رضایت شغلی ،لذت بردن، مفید بودن و احساس خوب نسبت به خودمان  می‌شود ، همچنین در مقابل این جریان اگر فقط به کسب درآمد فکر کنیم هیچ گاه احساس لذت و رضایت شغلی را لمس نمی کنیم که نتیجتاً منجر به افسردگی، حال خوب نداشتن در زندگی شخصی و کاری می‌شود.
 برای بسیاری از ما جای سوال است که وقتی قرار است بیشتر عمرمان را درگیر یک شغل باشیم چرا نباید با علاقه انتخاب اش کنیم و در طول انجامش با احساس عشق و لذت انجام دهیم ؟ 
ما در این مقاله قصد داریم عشق و علاقه به کار و رضایت شغلی را برای شما عزیزان بیان کنیم با ما همراه باشید.

رضایت شغلی
این موضوع را با یک مثال برای شما مطرح می کنم:  فرض کنید هر صبح برای رفتن به سرکار با کلی دردسر از خواب بیدار می شوید وقتی هم به کارتان می‌رسید اصلاً انگیزه کار کردن ندارید به هر بهانه ای از کار فرار می کنید به اصطلاح «می پیچونید » خوب باید بگویم وقتی در انجام کارتان کم می گذارید یعنی به هیچ وجه از کارتان لذت نمی برید چرا که افرادی که رضایت شغلی دارند نه تنها هیچ کدام از این رفتارها را نشان نمی دهند بلکه به شدت برای رفتن به محل کار و انجام کارشان لذت می‌برند و عاشق کارشان هستند، در حقیقت می‌توان رضایت شغلی را لذت بردن به کار و علاقه مند بودن به  آن تعریف کرد.

 معایب علاقه مند نبودن به کار

وقتی کارمان را دوست نداریم و آن را بدون اشتیاق و کاملاً با بی میلی آن را انجام می‌دهیم متاسفانه اثرات جبران ناپذیری در زندگی ما می گذارد . 
۱- خیلی زود خسته می شویم و به هیچ وجه از کارمان لذت نمی بریم ۲-مسلماً وقتی از شغلمان لذت نبریم آن را درست انجام نمی دهیم و به مراتب مشکلات مالی ناشی از آن به دنبالمان می آید 
۳-زود عصبانی می شویم با همکارانمان بدخلقی می کنیم و طبیعتا سایه ی عصبانیت در زندگی شخصیمان نیز خواهد افتاد 
۴-امید به زندگی نداریم
۵- برنامه و هدفی برای زندگی نداریم.
 حتی اگر پردرآمدترین شغل دنیا را هم داشته باشید اما از کارتان لذت نبرید و حس خوب و انگیزه دهنده آن را دریافت نکنید واقعیت این است که شما کارتان را دوست ندارید .

 

مزایای داشتن رضایت شغلی

 همانطور که رضایت نداشتن  و علاقه نداشتن به کار مشکلات زیادی را برای مان در پی خواهد داشت، طبیعتاً رضایت شغلی و علاقه به کار باعث به وجود آمدن اتفاق هایِ خوب  بسیاری در زندگی مان خواهد شد که می‌تواند برای رسیدن به موفقیت و کامیابی به شدت کمکمان کند.

 ۱_هر روز صبح یک روز نو و در واقع تولدی دوباره برای ماست روزمان را سرشار از عشق و انرژی آغاز خواهیم کرد
۲_ احساس آرامش ،حس خوب، حال خوب ، زندگی شادتر و زندگی در لحظه را از نزدیک تجربه میکنیم
 ۳_ وقتی عاشق کارمان باشیم از فرصت‌ها برای پیشرفت استفاده می‌کنیم و هر روز در حال رشد و آموزش و آگاهی نسبت به کسب و کارمان هستیم.
۴_ با توجه به این توضیحات به مراتب افزایش حقوق و درآمد هم نصیب افرادی می‌شود که کارشان را درست ،موثر و با عشق و علاقه انجام دهند .

چگونه رضایت شغلی آن را افزایش دهیم؟

به نقاط مثبت شغل تان بیندیشید

به این فکر کنید که مزایای شغلی مان چیست؟  یعنی ببینیم مزایای شغلی ما به نسبت به شغل های دیگر چه برتری دارد  ؟ 
اگر شغلمان را تغییر دهیم باز هم درآمد شغل فعلی مان را خواهیم داشت ؟
درجه آسانی این شغل نسبت به سایر شغل ها چقدر است ؟
اگر این شغل را نداشتند چگونه زندگی خود و خانواده‌ام را پیش می بردم ؟
همچنین سوال های دیگری می‌توانید از خودتان بپرسید ، شک نکنید، این کار احساس شما را نسبت به شغلتان بهتر و رضایتان  نسبت به کارتان را نیز افزایش می دهد.

ارتباط خوب با همکاران
همه ما بیشترین زمانمان در طول روز را با همکارانمان در محل کار سپری می کنیم پس طبیعی است که باید از کنارشان بودن لذت ببریم چون در غیر اینصورت محیط کار و خودکار برایمان خسته کننده و آزاردهنده می شود هرچه رابطه ما با همکارانمان بهتر باشد رضایت شغلی مان به همان اندازه افزایش پیدا می‌کند 

تلاش برای ارتقای شغلی
 زمانی که یک هدف را با تمام وجود دوست داشته باشیم تمام تلاشمان را می‌کنیم که در آن کار پیشرفت کنیم و  تمام شوق و اشتیاقمان را برای انجام آن کار  به  کار می گیریم .
 شما هم می توانید برای افزایش رضایت شغلی تان از این شیوه استفاده کنید یعنی هدفی برای خود تعیین کنید و برای رسیدن به آن هر کاری از دستتان بر می آید انجام دهید بهترین هدف برای شما ارتقاء شغلیست ،وقتی ارتقاء شغلی پیدا می کنید هم جایگاه اجتماعی تان بالا خواهد رفت و هم درآمدتان ،در نتیجه رضایت شغلی تان هم  معنای جدیدی پیدا می‌کند.

دور شدن از امواج منفی
تا می توانید باید از احساسات منفی دوروبرتان دوری کنید یعنی اجازه ندهید با شنیدن بعضی حرف‌ها انگیز شوید و افکار منفی وجودتان را در بر بگیرد هرگز اجازه ندهید با افکاری مثل غیر مفید بودن و مقایسه خود با دیگران بی‌عدالتی و غیره حال خودتان را خراب کنید یادتان باشد احساسات منفی نه تنها شما را به جایی نمی‌رساند بلکه هر روز و هر لحظه حالت آن را بدتر می کند لطفاً خودتان را از همه افکار منفی  دور کنید.


 جمع بندی:  دوست عزیز اگر شما جزو دسته اول یعنی جز افرادی هستید که شغلت را دوست داری به شما تبریک می گویم ولی اگر جز دسته دوم یعنی افرادی که شغلشان را دوست ندارند ، از شما خواهش می کنم مطالب گفته شده را مجدداً بخوانید و از خود سوال کنید!! چرا که با پاسخ دادن به سوالها و فکر کردن به شغل مورد علاقه خود، رضایت شغلی مورد نظرتان را به دست می آورید.

شماره واتساپ ما : 09115704185

 

آدرس اینستاگرام ما :  https://www.instagram.com/pashamarketing.ir/?hl=en 

نظرات

ارسال نظر